İşitme cihazları birçok yönden kişiselleştirilebilir

Fitting

İşitme kaybının farkına varmak

Eğer işitme kaybınız varsa, atmanız gereken ilk adımlardan biri modern bir işitme cihazı denemektir. İşitme kaybınızın farkına ne kadar erken varırsanız ve çözüm yolu aramaya başlarsanız, işitme kabiliyetinizi o kadar erken korumaya almış olursunuz ve hayat kalitenizi artırmaya başlarsınız. If

 

İşitme cihazı son derece kişiseldir

Bir işitme cihazının size göre ayarlanması birkaç adımdan oluşur. Bu kişisel süreç boyunca, cihaz sizin işitme kaybınıza, kulağınızın şekline ve günlük aktivitelerinize göre ayarlanır. Bu sayede sizin için en uygun ayarlar elde edilir.

1.Adım: Bir işitme uzmanı veya KBB doktoru ile görüşme

İlk olarak bir işitme uzmanı veya KBB doktoru işitme kaybınız olup olmadığını anlamak için size bir işitme testi uygular. Daha sonra işitme testinizin sonucundan faydalanarak, her kulak için ayrı ayrı olmak üzere, işitme kaybınızın tipini ve derecesini belirler. Son olarak ise ihtiyaçlarınıza en uygun teknolojik çözümleri sizinle paylaşır. 


Kullanmaya başlayacağınız işitme cihazlarını ve teknolojilerini seçerken, uzmanınız işitme kaybınızın derecesini, kulak kanallarınızın şeklini, kişisel ihtiyaçlarınızı, zevkinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurur. Sizin kulak içi veya kulak arkası, dijital veya analog, uzaktan kumanda veya FM gibi birçok alternatif ve avantaj arasından seçim yapmanız yardımcı olur. Ayrıca seçtiğiniz cihazın kulağınıza sorunsuz bir şekilde oturması için uzmanınız kulağınızın kalıbını da alır. 

2.Adım: İşitme cihazlarının kişiselleştirilmesi ve ayarlanması

Uzmanınız işitme cihazınızı hazırladıktan sonra, cihazı kulağınıza yerleştirir ve işitme kaybınıza ve kişisel tercihlerinize göre ayarlamalarını yapar. Detaylı bir şekilde sizle kullanım talimatlarını paylaşır: cihazı nasıl takacağınızı, nasıl kullanacağınızı, sesini nasıl ayarlayacağınızı gösterir. Ayrıca size cihazınızın pil değişimi, temizliği ve bakımı gibi konularda da bilgi verir. Son olarak size cihazınızın farklı dinleme ortamlarında nasıl bir performans göstereceğini anlatır. Artık cihazlarınızı kullanmaya hazırsınız.

 

İşitme cihazınızla ilk adımlarınız

İlk günler cihazınıza alışmakla geçecektir. Başlarda cihazı alışık olduğunuz ortamlarda günde birkaç saat kullanmalısınız. Bu süre içinde bazı gariplikler dikkatinizi çekebilir. Bu farklılıkların üstesinden gelebilmenin en iyi yolu çevrenizdekilerle konuşmak ve televizyon seyretmektir. Kendi sesinini duymak için yüksek sesle konuşmaya alıştığınızdan, sesinin kulağınıza farklı ya da yüksek gelebilir. Daha alçak sesle konuşmaya çalışın. Deneyimlerinizi not edin; bu notlar uzmanınızın ilerde yapacağı ince ayarlamalar için faydalı olacaktır.

 

Uzmanınız tarafından yapılan ince ayarlamalar

Belli bir sürelik kullanımdan sonra işitme uzmanınızla ilk deneyimlerinizi paylaşabilir ve uzmanınızın cihazınızı özel ihtiyaçlarınıza göre ince ayarlamasını isteyebilirsiniz. Uzman tüm sorularınıza cevap verecek ve size genel tavsiyelerde bulunacaktır. Bu görüşme sonunda işitme cihazınız daha konforlu kullanım ve daha iyi konuşmayı anlama için ayarlanacaktır.

3.Adım: İşitme cihazının kullanımı

Bu adımda günlük hayatınızın kalitesinin yavaş yavaş arttığını göreceksiniz. İşitme cihazınızı günde birkaç saat kullanmaya devam edin. Acele etmeyin. Çok yakında cihazınızdan eksiksiz bir şekilde faydalanıyor ve keyfini çıkartıyor olacaksınız.

 

Herhangi bir soru veya sorununuz olduğunda çekinmeden işitme uzmanınızla irtibata geçebilirsiniz.

Phonak Duyu Sistemleri

İth. İhr. Tic. Paz. Ltd. Şti.

Cumhuriyet Cad. No:54

Kervansaray Apt. B Blok D:14

Harbiye Şişli

TR-34367 İSTANBUL

 

T: +90 212 232 67 22     

F: +90 212 232 67 23    

 

info.turkiye@phonak.com 

http://www.phonak.com

 

Phonak Türkiye e-Bülteni'ne abone olun!